Wspomnienie liturgiczne Najświętszej Maryi Panny Fatimskiej
13 maja, 2020
W środę 13 maja 2020 r., we wspomnienie liturgiczne Najświętszej Maryi Panny Fatimskiej, mija 39 lat od zamachu na papieża św. Jana Pawła II.
13 maja 1981 o godz. 17.00 w czasie środowej audiencji ogólnej Ojciec Święty rozpoczął objeżdżanie Placu św. Piotra, błogosławiąc przybyłych pielgrzymów. Dokładnie 17.19 płatny morderca Mehmet Ali Agca trzykrotnie wystrzelił do papieża, ciężko go raniąc. Ojca Świętego przewieziono natychmiast do rzymskiej kliniki im. Agostino Gemellego. Tam podczas pięciogodzinnej operacji lekarzom udało się powstrzymać upływ krwi, pozszywać rozszarpane kulami narządy wewnętrzne i uratować życie pacjentowi. Papież przeżył zamach, ale już nigdy nie odzyskał pełni sił.
13 maja 1917 roku w Fatimie, w Portugalii, Najświętsza Dziewica ukazała się trojgu dzieciom: Łucji, Hiacyncie i Franciszkowi. Poleciła im modlitwę, zwłaszcza różańcową, i pokutę za grzeszników, a dla uproszenia pokoju w świecie – nabożeństwo do Niepokalanego Serca Maryi. W czasie ostatniego objawienia 13 października 1917 roku Pani powiedziała, że jest Matką Bożą Różańcową, przybywającą wezwać ludzi, by już dłużej nie obrażali Boga grzechami i by codziennie odmawiali różaniec.
Z objawieniami w Fatimie wiążą się tzw. trzy tajemnice fatimskie. Pierwsze dwie ujawniono już kilkadziesiąt lat temu; ostatnią, trzecią tajemnicę, wokół której narosło wiele kontrowersji i legend, św. Jan Paweł II przedstawił światu dopiero podczas swojej wizyty w Fatimie w maju 2000 r. Sam Ojciec Święty wielokrotnie podkreślał, że opiece Matki Bożej z Fatimy zawdzięcza uratowanie podczas zamachu dokonanego na jego życie właśnie 13 maja 1981 r. na Placu Świętego Piotra w Rzymie.
Pod opieką Maryi kontemplujemy prawdziwe oblicze Jezusa Zbawiciela – mówił papież Franciszek w homilii podczas Mszy św. z okazji setnej rocznicy objawień Matki Bożej w Fatimie, 13 maja 2017 r. Zachęcił, aby pod opieką Maryi odkryć młode i piękne oblicze Kościoła, który jaśnieje, gdy jest gościnny, wolny, wierny, ubogi w środki i bogaty w miłość.